• Quick Access
 • Announcements
 • Duyuru!..

   

  Kıymetli yazarlarımız;

  26. sayımız yayımlanmıştır. 2021 güz sayısı için çalışmalarınızı 1 Ağustos 2021 tarihinden itibaren sistemimize yükleyebilirsiniz. Göstediğiniz ilgiye teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

  Dergimiz Uluslararası önde gelen indekslerden olan EBSCO tarafından artık taranmaktadır. 

  Dergimiz önde gelen indekslerden European Reference Index For Humanities and Social Sciences (ERIHPLUS) tarafından artık taranmaktadır.

  Dergimiz ULAKBİM SOSYAL BİLİMLER VERİTABANI tarafından 2013 yılı sayılarımızdan itibaren taranmaya başlamıştır. 

  Dergimiz alanın önde gelen indeksleri arasında bulunan Modern Language Association (MLA) tarafından taranmaya başlamıştır.

  Dergimiz önde gelen indekslerden Directory of Research Journal Indexing (DRJI) tarafından artık taranmaktadır.

  Dergimiz Academic Resource Index kataloğu tarafından da taranmaya başlanmıştır. 

  Dergimiz 15. sayısından itibaren uluslararası hakemli bir dergidir. 

   

   


 • Counter
 • Online Visitors : 46
  Today Total : 1
  Grand Total : 512198

Summary


J. W. Redhouse’un Kaleminden Osmanlı Şiirinin Unutulmuş Bir Müdafaanamesi: “Turkish Poetry”
Bu çalışma, J. W. Redhouse’un “On the History, System and Varieties of Turkish Poetry” (1879) başlıklı makalesini tartışmaya açmaktadır. Bu makale, Josef von Hammer-Purgstall’ın Geschichte der Osmanischen Dichtkunst (1836–8), M. Servan de Sugny’nin La Muse Ottomane (1853) ve Dora d'Istria’nın La poésie des Ottomans (1877) adlı çalışmalarından sonra Batı’da Osmanlı şiirini müstakil olarak ele alan ilk makaledir. Redhouse’un bu makalesi, o dönemde Batı’daki “barbar Türk” imajına bir tepki olarak kaleme alınmıştır. Redhouse, “Turkish Poetry” ile Türklere karşı oluşturulan bu olumsuz algıyı yıkmaya çalışırken bir yandan da Osmanlı şiirinin tarihselliğini konu edinen ilk eleştirel çalışmayı ortaya koymuştur. Redhouse’un “Turkish Poetry” başlıklı makalesinin içeriğinin, söyleminin ve Osmanlı edebiyat tarihi yazınındaki yerinin analiz edileceği bu makalede, Batı’daki Osmanlı edebiyatı literatürünün nasıl bir motivasyonla üretildiği ve Redhouse’un makalesinin bu literatüre nasıl bir katkı sağladığı ortaya konulmuştur.

Keywords


Adres :İmrahor Mahallesi, Doğancılar Cad., Nu. 81 Üsküdar/İstanbul
Telefon :0216 342 62 02 Faks :
Eposta :info@devdergisi.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri